U kakvom je stanju prva pasivna kuća na planeti?
U Darmstadtu je održana 25. jubilarna passivhaus konferencija, na kojem je prisustvovalo 50 nacija. Na konferenciji je bilo mogućnosti za postavljanje pitanja tvorcu "pasivne kuće" Prof. Dr. Wolfgang Feistu.
Konferencija u kratkim crtama:
-Prisutna kineska delegacija iskazala je ogromno interesovanje za ovaj vid gradnje, što je i u neku ruku logično, s obzirom da je Kina najveće gradilište na planeti.
-Interesantan podatak je da na zgradi nije bilo potrebe za zamenom bilo koje komponente ili instalacije
-EPS(ekspandirani polistirol-"stiropor") 17g je korišten na objektu kao termoizolacioni materijal, u dva sloja ukupne debljine 275mm
Ispitivanja stiropor termoizolacije su pokazala da, upotrebljeni EPS nije promenio nijednu bitnu karakteristiku. Gustina stiropora sa nije promenila za 25god, toplotna provodljivost je ista kao i deklarisana vrednost prilikom ugradnje, ispitivanje na apsorpciju vlage je pokazalo da je termoizolacija još uvek izuzetno suva.
Na pitanje šta bi promenio u koceptu izgradnje pasivne kuće Prof. Dr. Feist je odgovorio: Samo bi promenio pad krova sa tadašnje jug-sever, na sever-jug zbog mogućnosti postavljanja solarne instalacije na krov, koja se u međuvremenu rasprostranila, a 1991. godine još nije postojala.
Kao zaključak, možemo izjaviti da je dodatna investicija za gradnju pasivne kuće od 4-5% u odnosu naklasičnu gradnju itekako isplativa investicija u budućnost (podatak se odnosi za Nemačko tržište). Četvrtvekovno iskustvo pokazuje da je stiropor odlično, povoljno i trajno rešenje za termoizolaciju.